Amikor az orvos közli a meddőség diagnózisát, az egy igen kegyetlen érzés. Nem csak azért, mert szembesülünk a ténnyel, hogy egy erősen rögös út áll előttünk a családalapítás felé, hanem ezért is, mert a felismerést rögtön követi a bűntudat. Én tehetek róla? Valamit rosszul csináltam? Elrontottam? Ez azonban nem vezet megoldásra, a meddőség ellen viszont nagyon is sokat lehet tenni, még a diagnózis után is! 

Önvád 

A diagnózist követően jellemzően a nőkben indul meg az önvád. Hibáztatják magukat a kialakult helyzetért, holott ez nem csak teljesen felesleges, hanem hátráltatja is a családalapítást. Hiszen a lelki állapot is komoly tényező a termékenység kérdéskörében! 

Meddőség 

Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a meddőség egy állapot, ami messze nem végleges, lehet tenni ellene, még akkor is, mikor a diagnózis már megszületett. A meddőség jelenlétéért bűntudatot érezni azonban felesleges, az többnyire a szervezet nem megfelelő állapota, a tápanyagok hiánya következtében alakul ki (hátterében állhat betegség vagy genetikai tényező is, vagyis a szakorvos bevonása a kezelésbe mindenképpen indokolt). 

A termékenység egy másodlagos funkció, vagyis nincsen közvetlenül szükség rá az életben maradáshoz. Ennek megfelelően amennyiben nem áll rendelkezésre elegendő tápanyag, akkor ezt a funkciót hagyja leromlani a szervezet – ennek ráadásul többnyire semmilyen tünete nincsen. 

Tápanyaghiány? 

Miért jön létre a tápanyaghiány? A nem megfelelő életmód miatt – hallhatjuk sokat, de ma már divat a sport és az egészséges, kiegyensúlyozott étkezés, akkor a meddőség miért nem tűnik el? Ennek több oka is van. Az egyik az élelmiszerek beltartalmi csökkenése, vagyis ásványi anyag, nyomelem és vitamintartalmuk jelentős hanyatlása. Egy másik a környezetből minket érő hatások romboló ereje. Minkét tényező hatással van a tápanyagellátottságunkra – ezen keresztül pedig a szervezet normál működésére is. 

Tápanyagpótlás 

Azt megmondani, melyik tápanyag hiányzik a szervezetből, bonyolult folyamat, ráadásul az egyes hiányok másokat is magukkal hozhatnak, így érdemes komplex készítményt választani. Ez fokozza a hasznosulást, ami pedig központi kérdés! 

Nem elég ugyanis “csak” bevinni az anyagokat, azokat a szervezetnek hasznosítani is kell. Ez pedig nem könnyű, hiszen többnyire szervetlen kötésben szedjük a készítményeket. Az ilyen anyagok hasznosulása azonban siralmasan alacsony. A szerves kötésben jelen lévő anyagok lényegesen, akár 80%-kal is jobban hasznosulnak, vagyis olyan készítményt keressünk, amiben a lehető legtöbb anyag szerves kötésben van jelen (ez jellemzően -citrát és -glükonát kötési formákat jelent, pl.: cink-citrát, réz-glükonát). 

Mindemellett, ha a cél a családalapítás, akkor még egy igen fontos szempontot érdemes figyelembe venni. Számtalan várandósvitamin kelleti magát a polcokon, de csak nagyon kevés képes arra, hogy a trimeszterek, azaz a fejlődési szakaszok eltérő igényeit megfelelően szolgálja ki. A szervezet felkészítése a terhességre és annak első trimesztere ugyanis más arányban kívánja meg a tápanyagokat, mint a második trimeszter. Ugyancsak ezektől eltérő igényrendszerrel rendelkezik a harmadik trimeszter és a szoptatási időszak egysége, vagyis megfelelően tagolt vitaminkészítményt érdemes keresni.