A vashiány nem ismeretlen a kismamák előtt sem, sőt, tulajdonképpen igen gyakori hiányállapot. Sajnos jóval több gondot okoz, mint a fáradtság, sőt, a kismamák esetében a magzatra is hatással van. A vas pótlása azonban nem olyan egyszerű, ráadásul időigényes folyamat, azaz mindenképpen időben kell elkezdeni!
Vashiány és tünetek
A vashiány tünetei közül a legismertebb az állandó fáradság. De ezen felül a hidegtűrés visszaesése is ismert – a vashiányosok fázósabbak. Kevesebben tudják, hogy a szívelégtelenség kialakulásában ugyan úgy szerepet játszik, mint a pajzsmirigy zavarok létrejöttében, vagy éppen a fertőzések gyakoriságának megugrásában. Ez utóbbi terhesség során különösen veszélyes, hiszen a felszállóvá váló hüvelyi fertőzések felelősek a vetélések mintegy 70%-ért.
Vashiány és magzat
Ha az anyánál vashiány van jelen, az bizony a magzatra is hatással lesz, tekintve, hogy a cseppnyi élet minden tápanyagigényét az anya szervezete fedezi. A rosszabb oxigénellátás (a vas az alapja a hemoglobinnak, mely az oxigén szállításáért is felel) fejlődési elmaradásokat, alacsony születési súlyt és koraszülést is eredményezhet. De a vashiány a szoptatás során is gond – hiszen jó esetben a teljes anyatejes táplálásnál a kicsi tápanyagigényeit továbbra is a kismama fedezi, 100%-an -, a vashiány így a kicsi szervezetében is jelen lesz.
Vaspótlás
A vashiány kialakulása egy hosszú folyamat, ennek megfelelően a pótlása, a vasraktárak visszatöltése sem megy gyorsan. Ráadásul, ahogyan minden anyag esetében, a hasznosulás a szervezetben könnyebben megy, ha szerves kötésben visszük be az anyagot, a felszívódását segítő anyagokkal együtt.
A vas esetében ez a C-vitamin, illetve ehhez kapcsolódóan a szelén és a cink. Ráadásul a cink más szempontból is kiemelten fontos, mivel a cink és a réz a szervezetben antivirális, antibakteriális és gombaellenes hatásokkal rendelkezik, vagyis hatékonyan lép fel a hüvelyfertőzések kialakulása és felszállóvá válása ellen. Ez pedig fontos, hiszen – ahogyan azt fent is említettük – a hüvelyfertőzések jelentkezése a terhesség során alapesetben is gyakoribb lehet, a vashiány pedig ezt csak fokozza.
A szerves kötések a szervezetben jobban, akár 80%-kal is hatékonyabban képesek felszívódni. Ennek oka, hogy a szervezetnek kevesebb átalakítást kell végeznie az egyes anyagokon. A készítményekben így keressük a -citrát és -glükonát kötési típusokat, valamint a terhesség kapcsán arról se feledkezzünk meg, hogy a három trimeszter nem azonos tápanyag-szükségletekkel rendelkezik!
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!