Érdekes kérdés, hogy gondot okozhat-e az, ha valaki étrendkiegészítőt, vitaminkészítményt szed, pontosabban ráerősíthet általa a hízásra? A válasz összetett, így egy kicsit kénytelenek vagyunk kifejteni azt.
B-vitamin vagy B-vitaminok?
A B-vitaminok családja 8 tagot számlál, vagyis a többesszám indokolt. Ide tartozik a jól ismert B6-vitamin, de a folsav (B9) is ennek a családnak a tagja. A B-vitaminok szerepe a szervezetben nagyon sokrétű, az agyi tevékenységektől a szénhidrát és zsír anyagcserén keresztül egészen a hormonrendszer szabályozásáig igen sok folyamatban játszanak kulcsszerepet.
Hizlal?
Mivel maga a vitamin, pontosabban egy vitaminkészítmény nem, vagy csak nagyon minimális energiatartalommal rendelkezik, így nem. Ugyanakkor az étvágy növekedése a B-vitaminokhoz is kötődik, vagyis innen nézve már érthető az aggodalom. A B-vitaminok emelik az energiaszintet, de hogy ezzel mit kezdünk, az rajtunk múlik. Ha mozgunk, akkor elhasználjuk az energiát, ha nem, akkor elraktározzuk- ez utóbbi pedig jelenthet gondot.
Fontos megjegyezni, hogy a B-vitamint tartalmazó készítmények esetében figyelni kell azok mennyiségére, illetve arra is, hogy adott élethelyzetben valóban szükséges-e a pótlás. Egy egyszerű példán keresztül: a terhesség során a B-vitaminok kiemelten fontosak, vagyis pótlásukat is javasolják, már a WHO-is. Ugyanakkor a terhesség harmadik trimeszterére már nincsen szükség minden típusra, ezzel pedig az étvágy növekedése elkerülhető egy olyan időszakban, amikor a szervezet alapvetően hízást produkál. Azzal, hogy a megfelelő mennyiséget és a megfelelő időben adagoljuk (vagyis a trimeszterek igényeit szem előtt tartó tagolású készítményt választunk), elkerülhetjük a felesleges többlet hízást, amit a szülés után leadni elképesztően nehéz feladat.
Hatékonyság és felszívódás
Ahhoz, hogy a bevitt anyagok a lehető legjobban hasznosuljanak több dologra is érdemes figyelni. Egyrészt, a szerves kötésű anyagok hasznosulása akár 80%-kal jobb a szervetlen társaiknál, másrészt az egyes anyagok segítik mások hasznosulását.
Ez a B-vitaminok esetében is igaz, ráadásul egy nagyon összetartó “csapatról” van szó, mivel az egyes B-vitaminok más B-vitaminok társaságában hasznosulnak jobban, illetve a magnézium jelenléte is hatékony segítséget jelent. Vagyis érdemes olyan készítményt választani a vitaminpótlásra, mely a lehető legtöbb anyagot szerves formában tartalmazza (jellemzően -citrátok és -glükonátok), illetve megfelelően komplex, azaz sok összetevős.
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!