A vérszegénység sajnos nagyon is jellemző jelenség hazánkban, főleg a terhes nők körében. Ennek egyik legfontosabb kiváltó oka a vashiány, mely a kismamák esetében sajnos messze nem csak a vérszegénységben mutatkozhat meg, ennél lényegesen veszélyesebb tüneteket is produkálhat, még a magzatnál is! 

Vashiány, de miért? 

Mint minden hiánybetegség, a vashiány is jellemzően három okra vezethető vissza: elégtelen bevitel, rossz felszívódás vagy fokozott felhasználás – ez utóbbi pedig a vas esetében is erősen jelen van. Ez az anyag komoly szerepet játszik a vérképzés és a sejtanyagcsere mellett az immunműködésben is, vagyis a légszennyezettség, a klímaváltozás szervezetre gyakorolt hatásai és minden hasonló folyamat fokozza a vasfelhasználást is. Nem is beszélve arról, hogy a vas állati fehérje jelenlétében sokkal jobban hasznosul, vagyis a vegán és vegetériánus életformák – melyek egyre népszerűbbek – fokozottan vannak kitéve a vashiány jelentkezésének! 

Vaspótlás 

A vaspótlás nem olyan egyszerű, bár rengeteg vaspótló készítmény illegeti magát a polcokon. Azonban ahogyan minden anyag esetében, a vasnál is igaz, hogy a szerves kötésű változata a szervetlenhez képest sokkal jobban képes hasznosulni, mivel a szervezetnek kevesebb átalakítást kell elvégeznie rajta. A hasznosulás pedig így akár 80%-kal is jobb lehet!  

Szintén igaz, hogy egyes anyagok mások jelenlétében hatékonyabban szívódnak fel, ez a vasnál a C-vitamin, a B-vitaminok a cink és a réz jelenlétét is szükségessé teszi – természetesen, ahol csak lehet -citrát és -glükonát, vagyis szerves kötési formában! 

Kismamák és a vas 

Magyarországon minden negyedik kismama vérszegény, ami többségében vashiányra vezethető vissza – ez nagyon rossz adat, de sajnos igaz. A terhességnél pedig a vashiány nem csak a kismamát, hanem a magzatot is érinti, agyi fejlődésének, immunfejlődésének vagy éppen súlygyarapodásának elmaradását okozza, illetve sajnos növeli a vetélés és a koraszülés kialakulásának lehetőségét is, nem is kis mértékben! 

Kismamák esetében a tápanyagpótlásnál még egy dologra mindenképpen figyeljünk. Ma már a WHO is javasolja a mikrotápanyagok pótlását a terhesség során, sőt, már a babatervezéstől is, ami érthető, de nem tér ki arra, hogy a terhesség három eltérő szakaszra, három trimeszterre tagolódik. Ezekben a szakaszokban a baba fejlődésének más és más aspektusa kerül fókuszba, így nem azonos a tápanyagigényük sem. Minden trimeszter intenzív, minden trimeszter igényli a tápanyagpótlást, amit a várandósvitaminok lehetővé is tesznek, de az eredmény akkor lesz a legjobb, ha a várandósvitamin képes figyelembe venni az eltérő trimeszterek eltérő igényrendszerét is!