Szomorú tény, de igaz, hogy a kismamáknak csupán a háromnegyede kezdi el szoptatni, ilyen természetes módon táplálni a gyermekét, és a baba fél éves korára ez a szám 42%-ra csökken. Ráadásul az édesanyák csupán 12%-a táplálja kizárólag anyatejjel a babáját. Pedig fontos lenne a szoptatás, nem csak a baba egészsége és az anyával való kapcsolata szempontjából, hanem azért is, mert a kismamákat nagyban segíti a terhesség során felszedett kilók leadásában.

Szoptassunk, ha tudunk…

A szoptatás sok kismama egyik nagy álma, sokan azonban egyáltalán nem, vagy csak nagyon rövid ideig élnek vele. Pontosabban: jelenleg az édesanyák csupán kétharmada kezdi el szoptatni a gyermekét, és fél éves korukra már csak 42%-uk szoptat. Ráadásul azok, akik kizárólag anyatejjel táplálják a babájukat, csupán 12%-nyian vannak.

Pedig a szoptatás a közhiedelemmel ellentétben nem csak a babának, hanem az anyukának is nagyon jót tesz. Azon túl, hogy egy sor betegség megelőzésében játszik szerepet a felszedett kilóktól is segít megszabadulni, mivel zsírbontó hatással rendelkezik.

Tápanyagpótlás?

A szoptatás elmaradása egyes esetekben egyszerűen az időhiányra hivatkozva történik, de sajnos sokan nem képesek így táplálni a babájukat. Esetükben megoldást jelenthet a tápanyagpótlás, mivel a tejelválasztás energiaigényes folyamat, melyhez megemelt mennyiségben van szükség tápanyagokra, és elmaradása hátterében sokszor pusztán tápanyaghiány áll.

A táplálkozással kapcsolatos makacs tévhit, hogy kettő helyett kell ennie a várandós nőnek – de ez nem igaz. A kismama annyit egyen, amennyi kíván, a szervezet ugyanis jelzi, hogy mire is van szüksége. Mindemellett sajnos ma már a megnövekedett igényeket kizárólag az étkezéssel fedezni nemigen lehet, ez az oka, hogy a szakemberek is javasolják a várandósvitaminok szedését.

Csapda

A szoptatás segít fogyni, a várandósvitaminok azonban hízlalhatnak, vagyis a kismamák csapdába kerülnek a két dolog közt. Sokan ugyanis sajnos képtelenke szoptatni a tápanyagpótlás nélkül, de nem mernek várandósvitamint szedni, mert félnek az elhízástól.

Ebben az esetben is a megfelelő készítmény kiválasztása lehet a megoldás. Hízni a kismama mindenféleképpen fog, hiszen a magzat súlya, a placenta a magzatvíz és még a vértöbblet is hozzáadódik az édesanya kilóinak számához. Csakhogy a hízás mértéke nagyon nem mindegy. A legtöbb plusz kiló a harmadik trimeszterben szalad fel a kismamákra. Ennek oka, hogy a kicsi is ilyenkor szedi fel a legtöbbet, vagyis ez az intenzív gyarapodás időszaka. A legtöbb várandósvitamin azonban még rá is tesz egy lapáttal erre, azzal, hogy a harmadik trimeszterben is ugyan olyan mennyiségben adagolja a B-vitaminokat, mint előtte.

Ez viszont baj, mivel ekkora csak a B6-vitamin emelt szintű bevitelére van szükség, a többire nem, és nem szabad elfelejteni, hogy a B-vitaminoknak bizony étvágyfokozó hatásuk van, ami erősen elősegíti a felesleges hízást.

Amikor tehát várandósvitamint keresünk, akkor olyan mellett döntsünk, mely megfelelően tagolt, ám a harmadik trimeszterre és a szoptatás idejére javasolt termékrész már lehetőleg csak B6 vitamint tartalmazzon a B-vitamin család tagjai közül.