Ma már tudjuk, hogy a környezeti hatásoknak köszönhetően a várandósok számára a vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek pótlása kizárólag az élelmiszerekkel többnyire nem megoldható. Az is tudjuk, hogy a magzat egészséges fejlődése és a kismama egészsége szempontjából kiemelten fontos a megfelelő tápanyagellátottság, és az is, hogy a bevitt anyagok megfelelően hasznosuljanak. De honnan tudhatjuk, hogy a hasznosulás tényleg jó-e?

A hasznosulás bonyolult folyamat

Amikor beviszünk egy anyagot a szervezetbe, mondjuk a D-vitamint, akkor az anyag felszívódik a szervezetben. Ezt azonban nem olyan egyszerűen teszi. Ahhoz, hogy képes legyen a szervezet hasznosítani az adott anyagot azt biológiailag aktív formára kell hoznia, majd a megfelelő alakra kell konvertálnia, attól függően hol és hogyan van rá szüksége. Vagyis a folyamat nagyon nem egyszerű, amit képesek vagyunk megkönnyíteni, ha az első lépést, vagyis a biológiailag aktív formát már eleve biztosítjuk.

Honnan tudhatom?

Hogy honnan tudhatjuk, hogy egy készítmény biológiailag aktív kötés formákban tartalmazza a szükséges anyagokat? Sajnos sokszor erre vonatkozó adatot sem a készítmény csomagolásán, sem a gyártó honlapján nem találunk. De szerencsére ez nem miden esetben van így. Sokszor a csomagoláson – jellemzően az apró betűs részben – fel van tüntetve az is, hogy az adott anyagok milyen kötési formákban vannak jelen a készítményben. Ilyenkor pedig a -citrát és -glükonát (pl.: cink-citrát, vas-glükonát) formákat érdemes keresni.

A hasznosulás és a kismama

A hasznosuláson nagyon dob még az is, ha az anyagok mellett olyan “segédanyagok” is jelen vannak, melyek segítik a hasznosulást. Ezek a kapcsolatok fontosak, és komplex készítmény esetében jelen is vannak. Ilyenre példa a cink és a réz kapcsolata, a vas és a C-vitamin, vagy az A és az E-vitamin közt fennálló kapcsolat is.

Azon túl, hogy a várandósság során megnő a tápanyagigény azzal is számolni kell, hogy nem mindig ugyan azokra az anyagokra, és nem azonos elosztásban van szüksége a szervezetnek. A várandósság három trimeszterből, három eltérő igényrendszerű fejlődéi szakaszból áll. Ennek megfelelően a várandós készítmények közt arra is figyelni kell, hogy ezt a bizonyos három trimesztert a lehető legtökéletesebben szolgálja ki tápanyagokkal, vitaminokkal nyomelemekkel és ásványi anyagokkal az adott készítmény.