A férfiak termékenysége csak az utóbbi években került ennyire az érdeklődés homlokterébe. Ma már tudjuk, hogy mekkora jelentősége is van annak, hogy mennyi spermiummal is rendelkezik egy férfi, és persze azt is tudjuk, hogy más egyéb adatok is nagyon fontosak. De vajon mért? Nem elég, ha sok spermiummal rendelkezik a férfi?

Mit mutat a spermiogramm

Ha sikerül rávenni a férfi a spermiogramm elkészítésére, akkor sem elegendő pusztán a spermiumszámra összpontosítani! Számos más mutató is kiemelten fontos a normál termékenység fenntartásához.

A WHO jelenlegi ajánlásai alapján 15 millió/ml spermiumszám még normálisnak tekinthető, vagyis ami e felett van, az elméletileg normális. Egy mintában, ami jellemzően 1.5 ml körüli mennyiség nagyjából 39 millió spermium található, legalábbis normál esetben minimum ennyinek lennie kell.

Más mutatók

A fent felsorolt mennyiségek tehát a normál tartomány alját jelentik. De a normál kifejezés azért viszonylag meglepő részletekkel is találkozhatunk. Például a mintában a normál morphológiával rendelkező spermiumok aránya 4%-nál normális – bár ez meglepően alacsony arány. A mutatók között fontos lehet még a minta ph-ja, vagy éppen a cink mennyisége is.

Az eredmények javíthatóak

Csak abból, amit fent említettünk is nagyon jól látszik, hogy a spermiumokra ráfér minden segítség, amit csak adni tudunk – főleg, ha azzal is tisztában vagyunk, hogy a spermium mennyisége a mintákban évek óta egyre csak csökken, méghozzá drasztikus mértékben. Ezen felül romlanak a minőségi mutatók is, vagyis a mozgékonyság vagy éppen a morphológia is. Ezek javításában nagyon jól lehet támaszkodni a tápanyagokra!

A tápanyagraktárak feltöltésére ma már remek férfivitaminok léteznek, sőt, elképesztő mennyiségben találkozhatunk velük a neten és a patikákban is. A választásnál tartsuk szem előtt, hogy a cink mellett sok más anyag is kiemelten fontos (réz, vas, vitaminok, magnézium, stb.), vagyis mindenképpen komplex készítményt válasszunk, hiszen így az egyes anyagok segítik mások hasznosulását is! A hasznosulás/felszívódás pedig kulcskérdés, amin tovább javíthatunk – méghozzá jelentősen –, ha szerves kötésű anyagokat keresünk. A dobozon ez jellemzően fel is van tüntetve, és a -citrát és -glükonát kötési típusokat érdemes keresni (cink-citrát, réz-glükonát). Ezek hasznosulása ugyanis akár 80%-kal is jobb szervetlen kötésű társaikkal szemben!