A folsavat nem kell bemutatni, kiváltképp nem a kismamáknak. A velőcsőzáródási rendellenességek kikerülésében betöltött szerepe miatt erre az anyagra különösen figyelnek az emberek. A folsav is vitamin, a becsületes neve B9-vitamin, és mint minden tápanyagot, ezt is igyekszünk az étkezéssel bevinni.
A folsav
Az emberek igyekeznek természetes forrásból fedezni a folsavigényüket, még akkor is, amikor annak beviteli igénye jelentősen megnő, például a várandósság kialakulásának okán. Ilyenkor sok-sok zöld leveles zöldséget fogyasztunk – spenótot, sóskát, stb. – és igyekszünk sok narancsot is enni, hiszen ezeknek az élelmiszereknek a folsavtartalma igen magas. De nem számolunk azzal a ténnyel, hogy viszonylag kevés olyan folsavforrást fogyasztunk, amit nyersen kell megenni.
Stabilitás
Hogy miért használják a vitaminkészítményekben előszeretettel a szintetikus folsavat? Egyszerűen azért, mert nagyon stabil vegyület, hosszan eltartható. Igaz ugyan, hogy a hasznosítása energiaigényesebb folyamat, de ezzel együtt is hatékony lehet. Ezzel szemben a természetben megtalálható folát vegyület igen sérülékeny, már kis hőhatásra is szétesik, vagyis a főzést nem igazán bírja ki.
Merre tovább?
A fenti megállapításokból nagyon jól kiviláglik, hogy a folsav pótlása – különösen a megnövekedett igényű időszakokban – lényegesen jobban megoldható a táplálékkiegészítőkkel. De melyikkel?
A szintetikus folsavnak is több formációja létezik, vagyis több generáció van forgalomban. Ezek mindegyike egy kicsit – vagy adott esetben nagyon – jobb az előzőnél, több embernél hasznosul, és nagyobb mértékben. Ezek közt is jelenleg a Quatrefolic verzió, vagyis a negyedik generációs folsav a leginkább hasznosuló vegyület, mely az MTHFR mutációt is képes megkerülni, vagyis ez sem jelenthet gondot.
A megfelelő Quatrefolic forma mellett érdemes arra is figyelni, hogy más anyagok is legyenek jelen a folsav mellett – hiszen bár a folsavellátottság kitűnő lesz, de éppen az az, ami elfedheti a B12-vitamin hiányát. Vagyis amikor vitaminkészítményt – jelesül várandósvitamint – választunk, keressük a komplex készítményeket, melyekben minél több anyag van jelen. Ezzel elkerülhetjük más anyagok hiányát, és elősegíthetjük a felszívódásukat is, hiszen az egyes anyagok segítik mások hasznosulását (ilyen lehet a C-vitamin és a vas, vagy a réz és a cink kapcsolata is). Mindemellett arra is ügyelni kell, hogy a többi anyag hasznosulása is megfelelő legyen. Ezt egységesen azzal érhetjük el, ha biológiailag aktív kötési formájú anyagokat keresünk (ez praktikusan -citár és -glükonát kötéseket jelent, vagyis például cink-citrát és réz-glükonát). Ezzel a bevitt anyagok hasznosulása akár 80%-kal is javulhat!
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!