Olyan sokszor találkozunk a stresszel életünk során, hogy az mára a mindennapjaink elkerülhetetlen részévé vált. Sokan és sokféleképpen igyekeznek megszabadulni ettől a dologtól, és sikerül is nekik, mások azonban úgy vannak vele, hogy végül is nem olyan nagy baj. Bár azzal is tisztában vagyunk, hogy a stressz hatással van a szaporodásra, erre sokan csak legyintek, mondván a stressz mindennapos, ez igazán nem lehet gond.
Szavak kontra tények
Eddig csak kisebb bizonyítékaink voltak, tavaly óta pontosan tudjuk is: a stressz bizony komoly hatást gyakorol a családalapításra. Egészen pontosan az RFRP névre keresztelt neuronokról van szó. Ezek az idegsejtek a kortizol – vagyis a stresszhormon – hatására növeli aktivitásukat, aminek hatására a várandósság kialakulásához és fenntartásához szüksége hormonok szintje lecsökken.
Ez ráadásul nem minden
A stressz tehát hormonális szinten roncsolja a reproduktív rendszer működését, de itt azért nem áll meg. A stressz a tápanyag felhasználásunkra is hatással van – jelentősen képe azt megnövelni – aminek hatására a raktárak kiürülnek. Ha pedig a test nincsen megfelelően ellátva a szükséges tápanyagokkal, akkor a várandósság kialakulásának esélye is minimálisra csökken. Ráadásul, ha sikerül is a teherbe esés, megugrik a vetélés vagy a koraszülés valószínűsége.
Merre tovább?
Akármennyire is nem szeretjük, mozogni kell! A mozgás ugyanis segít leküzdeni a stresszt, nyugodtabbá tesz minket, és sokkal tovább tart, míg ténylegesen felhúzzuk magunkat egy-egy adott helyzetben.
A tápanyagpótlás kicsit bonyolultabb, hiszen ma már kizárólag étkezéssel fedezni a szükségleteket – pláne a várandóssággal megnövekvő igényeket – szinte lehetetlen, még a kiegyensúlyozott táplálkozás mellett is. Továbbra is fontos a megfelelő táplálkozás, de mellette ma már a szakemberek többsége javasolja a várandósvitamin szedését is. Amennyiben a vitamin komplex, biológiailag aktív anyagokat tartalmaz (-citrát és -glükonát kötési formák), és megfelelően képes kiszolgálni az eltérő trimeszterek eltérő igényrendszerét is, akkor hatalmas segítség lehet a tápanyagraktárak feltöltésében (sajnos, ha nem felel meg a fent említett kívánalmaknak, akkor inkább csak drága vizeletet eredményez…).
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!