Rég tudjuk, hogy nem élünk túlságosan egészségesen. Ez pedig nem csak azt jelenti, hogy nem étkezünk jól, hogy nem mozgunk, hanem azt is, hogy komoly gondjaink vannak az alvással is. Nemrégiben pedig egy tanulmány rámutatott, hogy az alváshiány hizlal, amivel sajnos a terméketlenség kialakulásához is hozzájárulhat.
A tanulmány
A Rochester állambeli Mayo Clinic szív- és érrendszeri gyógyászattal foglalkozó kutatója vezette azt a kutatást, mely rávilágított arra, hogy az alváshiány bizony hízással is jár. A vizsgálatok első körben nem jeleztek komoly hízást, a négy órás alvás esetén pusztán fél kg-ot, ám a behatóbb vizsgálatok rámutattak a zsigeri zsírok felhalmozódására a hason.
A zsír és a gondok
Többször foglalkoztunk már azzal, hogy a felesleges zsír nem csak esztétikai probléma lehet. A zsigeri zsírok esetében ez úgy módosul, hogy nem esztétikai, de komoly egészségügyi gondokat generálhatnak. Ez megnyilvánulhat a szív és érrendszeri működések, a hormonháztartás, de még a termékenység esetében jelentkező gondokban is.
A felesleges zsírszövet ugyanis – mind a zsigeri, mind pedig az elhízást látványossá tevő zsírszövet hormontermelő egységként is működik. Ösztrogénazonos anyagot termelve ösztrogéndominanciát képes kialakítani, mely hosszabb távon nem csak a meddőség jelentkezését idézheti elő, hanem az olyan betegségek megjelenését is, mint a PCOS, a mióma, de közvetve például az inzulinrezisztencia kialakulásához is hozzájárulhat.
A megoldás
Egy tökéletes világban mindenki annyit alhatna, amennyire a szervezetének szüksége van, és úgy, és annyit ehetne és mozoghatna, ami a neki leginkább megfelelő. A világ azonban nem tökéletes, a mindennapi rohanás, a stressz és a tömegtermelt élelmiszerek még a rendszeres mozgás és egészséges életmód mellett is jelentkező tápanyaghiányos állapotokat generálnak (ez jól tetten érhető azon, hogy jelenleg a világon minden negyedik ember valamilyen tápanyaghiányos állapottal küszködik).
A megfelelő tápanyagpótlás segíthető egy jó vitaminkészítménnyel. Ehhez a termék legyen komplex, azaz sok összetevős, és a lehető legtöbb anyag szerves kötésben legyen jelen (-citrát és -glükonát kötések). Így az anyagok hasznosulása akár 80%-kal is javulhat.
A családalapítási tervek segítésére azonban még ez sem elég. A terhesség ugyanis elképesztő kihívás a szervezetnek, ráadásul az eltérő trimeszterek tápanyagigény nem egyezik meg! Vagyis az, ami jó az első trimeszterben, már kevés lesz a másodikban, és megint más összetételben kellenek a tápanyagok a harmadik trimeszterben és a szoptatás alatt. A kiválasztott várandósvitaminnak tehát követnie kell a trimeszterek igényrendszerét, vagyis megfelelő tagoltsággal is rendelkeznie kell a komplexitás és a szerves kötések mellett.
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!