A férfiak termékenységének kulcsa a megfelelő módon lezajló spermatogenezis, vagyis a normál módon történő spermiumképzés. Ebben azonban számtalan tényező beleszólhat, melyek akár lényegesen is képesek csökkenteni a spermiumok számát, jelentősen rontva ezzel az amúgy sem éppen rózsás állapotban lévő férfitermékenységet.
Fokozott intenzitású sejtképzés
A nők sokkal többet tesznek hozzá a családalapításhoz, hiszen ők hordják ki a babát – sokan így vélekednek, holott ez nem igaz. Természetesen a nő hordja ki a magzatot, de evolúciós szempontból a férfi energiabefektetése közel azonos a nőével a családalapítás szempontjából.
Hogy miért? Mert a spermiumtermelés igen energiaigényes folyamat, és az ejakulátum egyetlen milliliterjében normál esetben 100-150 millió spermium található!
A spermatogenezis
Többször foglalkoztunk már ezzel az igen összetett és bonyolult folyamattal, mely egy 74 napos időszakot ölel fel, és folyamatosan ismétlődik. A ciklus során gyors és folyamatos osztódások játszódnak le, melyek azonban igen sérülékenyek, a szervezet állapota vagy a külső hatások is igen érzékenyen képesek érinteni – ezek közt pedig a gyulladások sajnos előkelő helyen szerepelnek. Még az olyan területek gyulladása is, melyeknek elsőre vajmi kevés közük van a termékenységhez – ilyen a fül, vagy éppen a fog
Tápanyagpótlás
A gyulladásos folyamatok tápanyagigényes védekezést generálnak, ezeket a tápanyagokat pedig, ha nincs elegendő a szervezetben, a test a nem létfontosságú folyamatoktól vonja el – ide tartozik a spermiumképzés is.
Alapvetően az étkezéssel és a mozgással a tápanyagpótlás kiegyensúlyozott lehetne, ha a környezeti hatások nem érintenék egyre nagyobb mértékben a testet és persze magukat az élelmiszereket is, csökkentve ezzel azok beltartalmát.
A spermatogenezis javítása, illetve a test működésének támogatása ma már jól megoldható férfivitaminnal is, de itt érdemes nyitott szemmel járni. Ha ugyanis nem megfelelő vitaminkészítményt választunk, a bevitt anyagok zöme nem képes hasznosulni, így a végeredmény nem a spermiumszám növekedése lesz, hanem drága vizelet…
A bevitt anyagok hasznosulását jelentősen fokozza, ha szerves kötésben vannak jelen. A praktikusan -citrát és -glükonát kötési formák ugyanis akár 80%-kal is jobban hasznosulnak szervetlen társaikhoz képest. Ha pedig mindemellett komplex a készítmény, azaz sok összetevőt tartalmaz, az még tovább javítja a hasznosulást, hiszen az egyes anyagok segítik másik felszívódását, mint a kalcium és a D-vitamin vagy a cink és a réz kapcsolata esetében.
Trimeszter Termékenységi Klinika
Babát szeretnél? Jelentkezz be a Trimeszter Termékenységi Klinikára!
Örömmel jelentjük be, hogy klinikánk hamarosan megnyit november elején, termékenységi konzultációra már foglalhatóak időpontok!