Amikor egy pár a családalapítás mellett dönt, sokszor merül fel a kérdés: fiút, vagy lányt szeretnél? Nos, a bevett válasz persze az, hogy mindegy, csak egészséges legyen és sokan ezt pontosan így is gondolják, de mi a helyzet akkor, ha mégis szeretnénk egyik vagy másik “irányba” húzni? A férfiak tehetnek valamit ennek érdekében? 

A férfi és a gyermek neme 

Bár hajlamosak vagyunk elfelejteni, az apának nagyon is fontos szerepe van a gyermek életében, és nem csak a fogantatásban. A spermium kromoszómatartalma határozza meg a gyermek nemét, a mennyisége teszi lehetővé a fogantatást, a normál minősége pedig segít csökkenteni a vetélés, koraszülés és a genetikai gondok kockázatát.  

Ráadásul a mennyiség és a minőség sajnos nagyon sok ponton szenvedhet csorbát, de szerencsére mindkét adat javításáért tehetünk mi magunk is! 

Az, hogy egy magzat fiú vagy lány lesz, azon múlik, hogy a petesejtet megtermékenyítő spermium X, avagy Y kromoszómát szállít-e. Ennek megfelelően a férfi is igen nagy mértékben járul hozzá a kicsi nemének alakulásához – megfelelő mennyiségű és minőségű spermium esetén. A minőséget és a mennyiséget javítani a megfelelő tápanyagellátottsággal lehet, melyet egy jó férfivitaminnal lehet kiválóan megtámogatni a kiegyensúlyozott étkezés és a mozgás mellett. 

A tápanyagpótlás révén a spermiumok minősége, mennyisége javulhat, de önmagában a pótlás nem elég, hiszen a bevitt anyagoknak a lehető legjobban hasznosulniuk is kell. Egy vitaminkészítmény esetében ezt azzal érhetjük el, ha komplex készítményt választunk, melyben a lehető legtöbb anyag szerves kötésben van jelen. A praktikusan -citrát és -glükonát kötési típusokkal ugyanis a hasznosulás akár 80%-kal is jobb lehet! 

Hogyan befolyásolhatjuk a baba nemét? 

Landrum B. Shettles az 1960-as években kidolgozott egy módszert arra, hogy egy pár ráhatást tudjon gyakorolni arra, milyen nemű gyermekük foganjon. A kiindulási alapot azok a biológiai eltérések adták, melyek valóban jelen vannak az X és az Y kromoszómát hordozó spermiumok között.  

Az Y kromoszómával úszó spermiumok kisebbek, gyorsabbak, de kevesebb ideig aktívak, ráadásul az enyhén lúgos közeget kedvelik, ellenben az X kromoszómás spermiumok nagyobbak, lassabbak, de kitartóbbak és az enyhén savas közeg kedvez nekik. Mivel a hüvely alapvetően enyhén savas, így ezeket az adatokat szem előtt tartva elméletben lehet segíteni egyik vagy másik nem megfoganását. 

A fiúhoz mély behatolás és az ovulációra időzített együttlét kell, a kislányhoz kevésbé mély behatolás és az ovuláció előtt 2-3 nappal időzített együttlét. 

Működik? 

Nagyon röviden: nem. Bár alapvetően minden igaz, amit Shettles megfigyelt és felhasznált módszerének kialakításához, számtalan más tényező is befolyásolja a spermiumokat és a hüvelyt, a szülők szervezetét és a fogantatást, vagyis bár próbálkozni természetesen lehet, biztos eredményre semmi esetre sem számíthatunk.