Hogy mennyire fontos az anyatejes táplálás? Nagyon, de nagyon. Sokszor nem is hinnénk, mennyire, hiszen olyan sok dolgot nem tudunk még az agyról. Egy pár hónapja megjelent tanulmány rávilágít arra, hogy mekkora jelentősége van az agy fejlődésében az anyatejnek! 

Az agy és annak fejlődése 

Adott számú idegsejttel születünk, de nem mindegy, köztük mennyi kapcsolat jön létre! Sokáig hittük, ezt a genetika és az érzékszerveinkkel begyűjtött információk határozzák meg, semmi más, holott ez nem igaz! A mikrobiom (azon mikrobák összessége, melyek bennünk, rajtunk, velünk élnek), ezen keresztül pedig a belek is komoly szerepet játszanak a “huzalozás” kialakításában, és ennek eszköze az anyatej! 

Anyatej és az agy 

Egy nemrégiben megjelent tanulmány foglalkozott az anyatej agyra gyakorolt hatásával, miután megfigyelték, hogy az intelligenciateszteken azok a gyerekek jobban teljesítettek, akik anyatejes táplálást kaptak. A kutatások pedig igazolták, hogy az anyatejben jelen lévő cukor myo-inozitol vegyület különösen jó hatással van az agyi kapcsolatok fejlődésére. Az anyatejes táplálás tehát nagyon is fontos, mégis, bár nagyon sokan szeretnék így táplálni babájukat, nem termel a testük elég anyatejet. 

Anyatej termelés fokozása 

Miért marad el a termelés? Ennek sok oka lehet, de talán a leggyakoribb mégis az, hogy egyszerűen nincsen “ereje” a testnek a termelésre. Hajlamosak vagyunk ugyanis elfelejteni, hogy szülés után is kizárólag az anya szervezete az, mely táplálja a babát, csak ekkor már az anyatejen keresztül. Ez pedig energia és tápanyagigényes dolog, akárcsak maga a várandósság! 

A megfelelően tagolt várandósvitamin – mely képes kiszolgálni az eltérő trimeszterek eltérő igényeit – a harmadik trimeszterre ÉS a szoptatási időszakra szükséges tápanyagokat képes lehet megfelelően pótolni, persze csak akkor, ha emellett az étkezés egészséges és kiegyensúlyozott, valamint jelen van a rendszeres mozgás is. A szoptatási időszak ugyanis szintén egy erősen tápanyagigényes szakasz, erről nem szabad megfeledkezni. 

Fontos kiemelni, hogy a tápanyagokat nem elég csak bejuttatni a szervezetbe, azok hasznosulásáról is gondoskodni kell, ellenkező esetben sajnos a test igen alacsony arányban képes csak azokat felhasználni. A hasznosulás fokozása két tulajdonságon múlik: 

  • a készítményben a lehető legtöbb anyag szerves, biológiailag aktív kötési formában legyen jelen, hiszen így az anyagok hasznosulása a testben akár 80%-kal is jobb lehet! 
  • Az egyes anyagok segítik mások hasznosulását. Ilyen kapcsolat áll fenn például a C-vitamin és a vas, a cink és a réz, vagy éppen a kalcium és a D-vitamin között. Vagyis a kiválasztott készítmény legyen komplex, így tovább fokozható a bevitt anyagok hasznosulási aránya.