A férfiak esetében már viszonylag korán jelentkezhet egy csendes, de annál veszélyesebb betegség, a magasvérnyomás. Ez a kór nem csak azért káros, mert akár életveszélyes állapotot is előidézhet, hanem azért is, mert a meddőség megjelenésében is szerepet játszhat.

Magasvérnyomás és termékenység

A meddőség hátterében számos tényező meghúzódhat, köztük a magasvérnyomás is, melyre azonban sokszor nem is gondolunk, amikor laikusként keressük az okokat. Pedig kellene, hiszen ez a betegség károsíthatja az erek belső, endothel részét, ami többek közt merevedési zavarokat, vagy a vérellátás zavarait is okozhatja.

Ráadásul a magasvérnyomás esetében azt is ki kell emelni, hogy 60 éves korig a férfiakat erősebben érinti, mint a hölgyeket, vagyis olyan tényező, amivel mindenképpen számolni kell. Ez pedig összevetve azzal az adattal, miszerint lassan azzal szembesülünk, hogy a meddő pároknál nagyobb arányban felelnek a férfiak a gyermekáldás elmaradásáért, mint a nők, nagyon is elkeserítő képet fest.

Mi okozhatja?

A másodlagos magasvérnyomás oka mindig meghatározható (betegség), az elsődlegesnél a konkrét kiváltó okokat nem ismerjük, de a rizikót mindenképpen növeli a nem megfelelő táplálkozás (az elhízás és a tápanyaghiányos állapotok egyaránt), a mozgásszegény életmód és a stressz. Ezek ellen fellépni pedig életmódváltoztatással és némi segítséggel lehet.

Életmód és tápanyag

Az életmódunk megváltoztatása rajtunk múlik, a tápanyagok megfelelő bevitele azonban sajnos már nem. Pedig ennek a két részletnek az optimális szintje, formája segíthet elkerülni többek közt a magasvérnyomás kialakulását is. De hiába étkezünk egészségesen, az élelmiszereink csökkent beltartalma miatt még így is igaz, hogy a bolygón minden negyedik ember tápanyahiányos állapotokkal küzd.

A tápanyagpótlás egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja a kifejezetten férfiaknak kialakított táplálékkiegészítő, de csak akkor, ha teljesülnek a következő feltételek:

  • A készítmény legyen komplex, hiszen az egyes anyagok elősegítik mások felszívódását, hasznosulását.
  • A benne szereplő anyagok biológiailag aktív, szerves kötéssel legyenek jelen. Ez praktikusan -citrát és -glükonát kötési formákat jelent (pl.: magnézium-citrát, réz-glükonát), mivel így az anyagok hasznosulása akár 80%-kal is jobb lehet!

A tápanyagpótlás mellett nem szabad megfeledkezni a rendszeres mozgásról sem. Ez nem csak a vérkeringést serkenti, hanem a méreganyagok ürülését is. Az anyagcsere-folyamatokat, illetve hozzájárul a jó közérzethez, és a megfelelő energiaszinthez is.