Az orvostudomány fejlődése lehetővé tette a meddőnek nyilvánított párok számára is a gyermekvállalást a lombikprogram segítségével. A csodálatos lehetőség azonban nagyon megterhelő a szervezetnek, és a meddőség kiváltó okát nem szűnteti meg, vagyis sajnos igen gyakran végződhet vetéléssel a próbálkozás.

Okok

Miért van az, hogy nagyon sok beültetett embriót veszítenek el a családok? Azért, mert a lombikprogram képes a megtermékenyítésre, de nem képes támogatni a magzat kihordását. Ez pedig azt jelenti, hogy ha a meddőség egyik fő okát, a tápanyaghiányos állapotot nem számoljuk fel, akkor rettegésben tölthetjük azt a biozonyos 9 hónapot.

Ha betegség, akkor ok, de ha nem….

Ha a meddőséget valamilyen kezelhető betegség váltotta ki, azt nyilván az előzetes vizsgálatok során felderítik, és célzottan kezelik is. Csakhogy a meddőségek egy jelentős részénél nincsen mögöttes ok, vagyis inkább nem ismert, mely a legtöbb esetben a tápanyaghiányos állapotot takarja. Ez ugyanis kezdetben nem jár különösebb tünetekkel. Csakhogy, amennyiben a szervezet tápanyagellátottsága nem megfelelő, akkor “túlélő” üzemmódba kapcsol, vagyis azokra a szervrendszerekre és működésekre koncentrál, oda irányítja a legtöbb tápanyagok, melyek az életben maradáshoz szükségesek. Amelyek nem, azok kevesebb tápanyagot kapnak, működésük pedig leromlik – és sajnos ilyen a szaporító szervrendszer is.

Terhesség és annak megtartása

A terhesség létrehozása mellett a fő feladat annak megtartása, amihez elengedhetetlen a megfelelő tápanyagellátottság, de ezt messze nem olyan egyszerű elérni!

A tápanyagok pótlása ideális esetben az étkezéssel történne. Sajnos azonban az élelmiszereink beltartalma erősen lecsökkent, és a várandósság sem egy átlagos energiaigényű állapot – ennek köszönhető, hogy ma már a legtöbb szakember javasolja a várandósvitamin szedését. Ezek közül is azokkal érdemes próbálkozni, melyekben komplexen vannak jelen az anyagok, szerves kötési formában. Mindkettő a felszívódás miatt lényeges, előbbi azért, mert az egyes anyagok segítik mások hasznosulását, utóbbi pedig azért, mert a -citrát és -glükonát kötésű anyagok hasznosulása a szervezetben akár 80%-kal is jobb lehet.

A várandósvitamin esetében kiemelt jelentőségű az is, hogy a trimeszterek igényeit azoknak megfelelően elégítse ki. Egy olyan vitamin, mely az egész várandósság alatt ugyan az összetételt kínálja, nem veszi figyelembe az eltérő trimeszterek eltérő igényrendszerét, ami nagy hiba. Minden fejlődési szakasz más, és másra van ilyenkor fokozottan szüksége a szervezetnek, a várandósvitaminnak pedig ezt ki kell tudnia szolgálni, a lehető legteljesebb mértékben.