Valóban képes lehet a stressz olyan mértékű rombolást véghez vinni a női szervezetben, melynek végül a korai menopauza megjelenése a velejárója? A stressz ugyanis a mindennapjaink része, így, ha ez a tétel igaz, akkor a nők igen nagy bajban vannak.

A stressz és a nők

A stressz a mindennapjaink része, kizárhatatlan tényező, éppen ezért nem szabad félvárról venni. Elképesztően sok betegség és állapot okozója, rizikófaktora lehet, amiben szerepel a korai menopauza is, melynek oka a legtöbb esetben ismeretlen (bár tudjuk, hogy a rákkezelés, a genetikai tényezők, autoimmun betegségek és bizonyos műtétek is okozhatják).

A környezet

A környezeti ártalmak – ahova a stressz is tartozik – komoly szerepet játszanak nagyon sok betegség kialakulásában, és ez nincsen másképpen a korai menopauza esetében sem. A dohányzás például 3-5 évvel is előrébb hozhatja a menopauzát, de igaz ez a jelentős fizikai terhelésre vagy éppen az anorexiára is.

Tény, hogy ez az állapot gyakoribb az alacsonyabb társadalmi helyzetű nőknél, ahol a stressz is nagyobb léptékben van jelen, így a kutatók ezt a tényezőt is erős rizikófaktorként kezelik, bár bizonyíték nincsen a hatásaira

Akkor mi?

Hogy mi is váltja ki a korai menopauzát – ahogyan azt már fentebb is írtuk – nem lehet pontosan tudni, de jelentős befolyással van a létrejöttére az életmód. A mozgás hiánya, az egészségtelen táplálkozás már önmagában is gondot okozna, de ehhez jönnek még a környezeti hatások, a stressz, a vegyszerek, a légszennyezettség és számtalan más tényező, így ezek együttesen már hatalmas károkat tudnak okozni a szervezetben. Mivel pedig gyógyítani, vagy a folyamatot visszafordítani nem tudjuk – bár a hormonpótlással a tünetek kezelhetőek, de a fogamzóképesség visszaállítása messze nem garantált -, a megelőzés a legjobb fegyverünk.

Megelőzés

A legjobb lehetőségünk, ha a test normál működését biztosítjuk a megfelelő tápanyagellátottsággal. Ennek alapfeltétele a rendszeres mozgás és az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás. Ezek azonban éppen a környezeti hatások miatt sokszor már kevésnek bizonyulnak. A vegyszerek és a szmog, a hőhullámok és társaik ugyanis nem csak ránk, hanem az élelmiszereinkre is hatással vannak, azok beltartalma így jelentősen lecsökkent az utóbbi 50 évben.

A tápanyagok megfelelő pótlására ezért ma már sokszor szükség van egy jó vitaminkészítményre is. Igaz, ezekből elképesztően sok van, vagyis a választás nem könnyű, de érdemes pár részletet szem előtt tartani. A bevitt anyagok hasznosulása kulcskérdés!

Amikor a szervezetbe juttatunk egy anyagot, azt még a test átalakítja néhányszor, hogy képes legyen hasznosítani. Ez energiaigényes, vagyis minél több átalakítás kell, annál kevésbé hasznosul az adott anyag. Olyan készítményt érdemes keresni, melyben az anyagok közül a lehető legtöbb szerves kötési formában van jelen. A biológiailag aktív kötési formák – a készítményekben praktikusan -citrát és -glükonát formák – ugyanis akár 80%-kal is jobban hasznosulnak a szervetlen kötésekhez képest. Emellett a készítmény legyen komplex, azaz sok összetevős, mert az egyes anyagok segítik mások hasznosulását (ilyen kapcsolat van a C-vitamin és a vas, a cink és a réz, vagy éppen a magnézium és a kalcium esetében is).